Інструмент доступності
Як обрати лікаря

Крок перший – виберіть лікаря
Якщо ви вже знаєте хорошого лікаря, якого раніше відвідували і залишились задоволені, це буде найпростіший варіант. Якщо ж ви ще не знайшли такого фахівця, спитайте у близьких, сусідів, друзів чи колег – можливо, вони зможуть порадити лікаря зі свого позитивного досвіду в сімейній амбулаторії або поліклініці неподалік.
Ще один спосіб – звернутися до місцевого відділу охорони здоровʼя, де вам нададуть інформацію про лікарів у вашій місцевості. Також можна просто відвідати медичний заклад і познайомитися з лікарями особисто. Інформацію про медичний персонал можна отримати у реєстратурі або на сайтах медичних закладів, якщо такі є.
Не забувайте, що тепер ви можете обирати лікаря незалежно від місця прописки, орієнтуючись на зручне для вас місце – біля дому або роботи.
Крок другий – підписання декларації
Заклади первинної медичної допомоги, де працюють сімейні лікарі, терапевти та педіатри, підписують угоди з Національною службою здоров’я України, а пацієнти – декларації з лікарями, яких обрали.
Для підписання декларації вам потрібні паспорт і ідентифікаційний номер. Якщо ж підписуєте угоду для дитини, потрібні будуть також свідоцтво про народження дитини та документи одного з батьків або опікунів.
Заповнення декларації відбувається електронно: уповноважена особа (реєстратор, медсестра чи лікар) вносить дані в систему. Потім декларація роздруковується для підпису у двох примірниках, один з яких залишається у вас. Після цього декларація підписується електронним підписом і надсилається до системи «Електронне здоров’я».
Ваш вибір лікаря офіційно зареєстровано. Держава через НСЗУ буде фінансувати медичне обслуговування у закладі, де працює ваш лікар, як тільки заклад укладе договір з НСЗУ.
У разі відпустки чи хвороби вашого лікаря, обслуговування надаватиметься іншим лікарем первинної ланки або черговим медичним закладом. Якщо ви перебуваєте в іншому місті, можна звернутись до найближчого закладу первинної допомоги.
Не зволікайте з вибором лікаря, адже кількість пацієнтів, яких він може прийняти, обмежена: сімейний лікар може обслуговувати до 1 800 пацієнтів, терапевт – до 2 000, педіатр – до 900. У селах ці норми можуть бути збільшені. НСЗУ контролює, щоб ніхто не залишився без медичної допомоги.
Крок третій – звертайтеся при необхідності
Ви можете звертатись до свого лікаря з будь-якими питаннями щодо здоров’я. Більшість проблем вирішуються на первинному рівні, особливо при своєчасному зверненні. Крім консультацій та лікування, лікар може виписати направлення до спеціалістів, рецепти на ліки (зокрема в рамках програми «Доступні ліки»), а також медичні довідки.
Тому варто обрати лікаря, що працює недалеко від вас, аби зекономити час на дорогу.